Wyniki badania zasobów wiedzy w zakresie współpracy Miasta st. Warszawy z organizacjami pozarządowymi
Raport jest częścią pilotażowego projektu w ramach uruchomienia programu operacyjnego gromadzenie i wykorzystanie wiedzy na potrzeby polityki społecznej. Działanie to stanowi element realizacji Społecznej Strategii Warszawy na lata 2009-2020. Raport jest podsumowaniem drugiego etapu cząstkowego badania pilotażowego dotyczącego jednej z funkcji spełnianej przez miasto zdefiniowanej jako współpraca z organizacjami pozarządowymi. W ramach pierwszego etapu określono przedmiot i zakres badania, przeprowadzono konsultacje z interesariuszami oraz opracowano plan diagnozy. Drugi etap badania polegał przede wszystkim na badaniu empirycznym, analizie zebranego materiału oraz opracowaniu wniosków i rekomendacji.
Celem badania była identyfikacja i analiza zasobów wiedzy jaką dysponują poszczególne biura Urzędu Miasta oraz Urzędy Dzielnic bezpośrednio zaangażowane we współpracę z organizacjami pozarządowymi. Ważnym elementem badania była również analiza informacji dotyczących różnych aspektów współpracy z organizacjami pozarządowymi udostępnianych zarówno organizacjom, jak i innym zainteresowanym podmiotom, np. za pośrednictwem strony internetowej Urzędu Miasta. Punktem wyjścia dla analiz było określenie głównych form współpracy (por. niżej). Formy współpracy w znacznej mierze strukturyzują zakres gromadzonych, analizowanych, udostępnianych i wykorzystywanych informacji w badanym zakresie.
Należy podkreślić, że w niniejszym badaniu nie chodziło o zabranie i analizę informacji na temat współpraca miasta i organizacji pozarządowych, lecz o zebranie informacji o tym, jakimi informacjami dysponują poszczególne instytucje, jakiego typu są to informacje, do czego są wykorzystywane, jakie informacje są udostępniane i w jakiej formie itd. Odwołując się do przykładu można wytłumaczyć to w następujący sposób: celem badania nie było ustalenie liczby organizacji uczestniczących w pracach danej Komisji Dialogu Społecznego, lecz ustalenie czy takie dane są gromadzone, kto taką wiedzą dysponuję, skąd ją czerpie, w jaki sposób ją wykorzystuje itd.