SRiL O WARSZAWIE
W numerze znalazły się artykuły dotyczące Warszawy opublikowane w "Studiach Regionalnych i Lokalnych". Artykuły prezentują zróżnicowane perspektywy i podejścia badawcze, zaś ich autorzy są przedstawicielami różnych dyscyplin naukowych. Tym, co łączy prezentowane teksty jest Warszawa jako obiekt badań i teoretycznych rozważań. Z artykułów wyłania się obraz Warszawy jako miasta dynamicznego i zróżnicowanego, pełnego kontrastów i przestrzennych paradoksów; miasta, w którego przestrzeni uwidacznia się nie tylko post-socjalistyczne dziedzictwo, ale także skutki transformacji ustrojowej i tworzyszącego jej liberalnej polityki przestrzennej; miasta, które nieustannie się zmienia i na nowo definiuje, niekiedy w nieoczywisty i zaskakujacy sposób.
Konferencję INURA organizują wspólnie Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych (EUROREG) oraz Biennale Warszawa. Szczegółowe informacje o wydarzeniu dostępne są tutaj. Konferencja odbywa się w ramach działań sieci INURA - International Network for Urban Research and Action.
Spis treści
- Wyganowski, S. (2006). Dokąd zmierza Warszawa? Studia Regionalne i Lokalne, 4, 42-47.
- Jałowiecki, B. (2006). Czy Warszawa staje się miastem Trzeciego Świata? Studia Regionalne i Lokalne, 4, 48-60.
- Królikowski, J. T. (2006). Warszawa–przestrzeń po katastrofie. Studia Regionalne i Lokalne, (4 (26)), 61-67.
- Buczek, G. (2006). Czy Warszawa staje się miastem Trzeciego Świata? Studia Regionalne i Lokalne, 4, 68-73.
- Sekuła, E. A. (2006). Jak wam się podoba… Warszawa jako metropolia Trzeciego Świata? Studia Regionalne i lokalne, (4 (26)), 84-104.
- Gąsior-Niemiec, A., Glasze, G., Lippok, D., & Pütz, R. (2007). Grodzenie miasta: casus Warszawy. Studia Regionalne i Lokalne, 4, 5-30. In English: Gating a city: The case of Warsaw
- Grzymała-Kazłowska, A., & Piekut, A. (2007). „Mała Ukraina” czy polskie Viettown? Społeczno-przestrzenne wzory zamieszkiwania imigrantów w metropolii warszawskiej. Studia Regionalne i Lokalne, 4, 77-99.
- Cobel-Tokarska, M. (2012). Śnieg w przestrzeni miasta. dyskurs prasowy i internetowy o Warszawskiej zimie stulecia. Studia Regionalne i Lokalne, 1, 89-101.
- Kusiak, J. (2014). Porządki chaosu. „Chaos” jako pojęcie i zjawisko empiryczne w Warszawie po 1989 r. Studia Regionalne i Lokalne, 1, 28-50.
Fot.: PolandMFA (licencja: CC BY-NC 2.0)