A
A
A
Normalny kontrast
ENGLISH
Proszę wprowadzićminimum 3 znaki
Publikacje

Ewolucja modelu coworkingów a struktura przestrzenna miasta na przykładzie Warszawy

Typ publikacji: artykuły w czasopiśmie
Opis bibliograficzny: Smętkowski Maciej, Wojnar Katarzyna (2023) Ewolucja modelu coworkingów a struktura przestrzenna miasta na przykładzie Warszawy. Czasopismo Geograficzne, 94(3), pp. 461–479.
DOI: https://doi.org/10.12657/czageo-94-19
Pobierz publikację:

Artykuł przedstawia zmiany rozmieszczenia różnych typów coworkingów w Warszawie,  a także czynniki wpływające na ich wybory lokalizacyjne. Wyniki badań pozwoliły ocenić, czy i w jaki sposób powstanie coworkingów i przemiany modelu ich działalności wpłynęły na strukturę przestrzenną miasta. Na podstawie analiz można stwierdzić, że w Warszawie oddziaływanie to nie jest znaczące z uwagi na stosunkowo duże podobieństwo przestrzennego wzorca rozmieszczenia nowych przestrzeni pracy do lokalizacji obiektów biurowych. Jednocześnie widoczna była tendencja do częstszego niż w przypadku biurowców wybierania przez coworkingi lokalizacji centralnych, która uległa wzmocnieniu w okresie pandemicznym. W rezultacie rozwój coworkingów i ewolucja ich modelu sprzyjały rewitalizacji centrum miasta i były zgodne z modelem miasta monocentrycznego, co wskazuje na istotną rolę dostępności transportowej przy wyborze miejsca lokalizacji działalności gospodarczej. Otwarte pozostaje natomiast pytanie o znaczenie wzajemnego oddziaływania między coworkingami a przestrzenią miejską w wymiarze sąsiedzkim w kontekście dokonywanych wyborów lokalizacyjnych.

 
 
Publikacja powstała w ramach projektu:
Przemiany metropolitalnych przestrzeni pracy w dobie globalnych wyzwań – wpływ coworkingów i ewolucji ich modelu na przestrzeń miasta na przykładzie Warszawy (2021-2022)