A
A
A
Wysoki kontrast
ENGLISH
Proszę wprowadzićminimum 3 znaki
Badania

Badania oparte na praktyce: analiza praktyk badawczych, publikacji i wpływu społecznego w Belgii-Flandrii, Polsce i Szwajcarii

Okres realizacji: 2025-2027
Finansowanie: Narodowe Centrum Nauki
Zespół badawczy EUROREG: Kamila Lewandowska

W refleksji metanaukowej i praktyce zarządzania nauką dominuje podział na badania „podstawowe” i „stosowane”. Jednocześnie, od kilku dekad wzrasta zainteresowanie badaniami naukowymi, które wymykają się tej tradycyjnej opozycji. Niniejszy projekt poświęcony jest analizie badań opartych na praktyce (practice-based research - PBR), czyli badań naukowych prowadzonych w ramach praktyki zawodowej, przez praktyków lub w ścisłej współpracy z praktykami. Badania te prowadzone są często poza murami uniwersytetów – w szpitalach, szkołach, przedsiębiorstwach, instytucjach kultury, itp. – i przyczyniają się zarówno do poszerzania wiedzy naukowej, jak i rozwiązywania konkretnych problemów.

Mimo dużego potencjału badań opartych na praktyce w zakresie dostarczania społecznie użytecznej wiedzy naukowej, nadal nie posiadamy dostatecznej wiedzy o tym, jak prowadzi się tego rodzaju badania, w jakiej formie publikuje ich wyniki i jak wykorzystuje ich rezultaty w praktyce zawodowej. Nie wiemy, jak oceniać badania oparte na praktyce i tworzyć warunki do ich rozwoju. Celem naszego projektu jest wypełnienie tej luki poprzez dostarczenie wiedzy o praktykach badawczych i publikacyjnych, a także wpływie społecznym badań opartych na praktyce. Projekt opiera się na współpracy badaczy z trzech krajów: Polski, Szwajcarii i Belgii- Flandrii. Dzięki współpracy międzynarodowej, badania zrealizujemy z użyciem różnorodnych źródeł danych, uwzględniając różne perspektywy i sposoby funkcjonowania sektora nauki i szkolnictwa wyższego.

W ramach projektu wykonamy kompleksową analizę bibliometryczną i systematyczny przegląd literatury. Przeprowadzimy około 120 wywiadów z badaczami reprezentującymi różne dyscypliny. Wykorzystując metody uczenia maszynowego, dokonamy analizy opisów wpływu społecznego badań naukowych i tym samym zidentyfikujemy wpływ badań na praktykę zawodową. Dodatkowo, zaprojektujemy schemat bazy danych do rejestracji wyników badań innych niż publikacyjne (tzw. non-traditional research outputs).

Wyniki naszego projektu będą interesujące zwłaszcza dla naukoznawców, bibliometrystów, badaczy szkolnictwa wyższego i ekspertów z zakresu polityk publicznych. Projekt będzie służył nie tylko lepszemu zrozumieniu praktyk naukowych, ale dostarczy rekomendacji w zakresie zarządzania instytucjami naukowymi i ewaluacji nauki.