Strona główna
Na skróty
Badania
New Metropolitan Mainstream - alternatywna Mapa Warszawy
Okres realizacji: 2018
Finansowanie: Biennale Warszawa
Instytucje współpracujące: Biennale Warszawa (Warszawa, Polska)
Opis projektu
Od kwietnia do czerwca 2018 miesięcy grupa warszawskich badaczy i aktywistów miejskich wspólnie pracowała nad stworzeniem alternatywnej, społecznej mapy Warszawy dla projektu New Metropolitan Mainstream - zainicjowanego przez Christiana Schmidta i członków sieci badawczej INURA (International Network For Urban Research And Action). Projekt dotyczy mapowania nowego modelu urbanizacji, który wyłania się w XXI wieku na całym świecie. W oparciu o wypracowaną metodologię i selekcję 26 wskaźników przyporządkowanych do 5 kategorii stworzono mapy 39 miast: Od Medellín i Toronto, po Stambuł i Kalkutę.
Projekt zakłada następujące hipotezy na temat współczesnych trendów w rozwoju miast:
- Rosnąca konkurencja między miastami sprawia, że wzajemnie kopiują strategie przyciągania kapitału i wysoko wykwalifikowanych pracowników, a w konsekwencji mają podobne standardy projektowania i planowania przestrzennego.
- Prestiżowa mieszanka miejsc kultury, luksusowej konsumpcji, gentryfikacji, projektów rewitalizacyjnych, centrów biznesu, projektów flagowych i „światowej architektury” to tylko niektóre charakterystyki NMM.
- „New metropolitan mainstream” ma wiele twarzy a porównanie różnych miast ze sobą pozwala to lepiej dostrzec.
Mapę opracował zespół w składzie: dr Katarzyna Wojnar i dr hab. Jan Sowa przedstawią przebieg prac badawczych i wyniki pracy zespołu, w którego skłąd oprócz nich weszli: Edwin Bendyk (Polityka), Zofia Dworakowska (Instytut Kultury Polskiej UW), Bartosz Frąckowiak (Biennale Warszawa), Andrzej Leśniak (ASP Warszawa), Jan Mencwel (Miasto Jest Nasze), Jakub Rok (EUROREG UW), Marta Żakowska (Magazyn Miasta).
Serdecznie zachęcamy Państwa do korzystania z mapy w swoich badaniach, działalności, przedsięwzięciach. Jednocześnie prosimy o podawanie źródeł przy wykorzytywaniu mapy.
Materiały:
Mapa do pobrania w wersji Google Earth (plik .kmz) :
Mapa do pobrania w wersji graficznej -> plik .png
Broszura informacyjna o głównych trendach metropolitalnych w Warszawie
Prezentacja mapy na Seminarium EUROREG 18.10.2018 -> plik PDF
Operacjonalizacja wskaźników zobrazowanych na mapie -> plik PDF